Ad Blue AdBlue

Volně stáčené AD BLUE

Cena
12,58 Kč
10,40 Kč bez DPH
Dostupnost:
Skladem
l
Kód zboží:
ab001
Záruka:
24 měsíců

Močovina AUS 32 (AdBlue) je obchodní název kapalného aditiva, která se užívá při úpravě výfukových plynů vznětových motorů na úroveň emisních limitů Euro 4 a vyšších. Jedná se o chemicky vysoce čistý vodný roztok syntetické močoviny (32,5 % močoviny, 67,5 % destilované vody). Roztok má teplotu tuhnutí -11 °C a vzhledem k tomu bývá na vozidlech určených do chladnějších podmínek často užíván systém ohřevu nádrže.

AdBlue je vstřikováno před katalyzátor výfukových plynů, kde se močovina nejprve mísí s výfukovými plyny, rozkládá se vlivem tepla za přítomnosti obsažené vody na amoniak (NH3) a oxid uhličitý (CO2). Amoniak dále na povrchu katalyzátoru reaguje s oxidy dusíku (NOx), které vznikají při spalování nafty. Výfukem pak místo většiny NOx odchází přírodní produkty vodní pára a dusík.

Běžná spotřeba kapaliny AdBlue u osobních automobilů je 0,8 až 1,2 litru na 1000 kilometrů. Spotřeba záleží na produkci NOx, tedy na způsobu jízdy a klimatických podmínkách. Doplnit AdBlue do příslušné nádrže vozidla zvládne každý. Obvykle se hrdlo nádrže nachází pod víčkem palivové nádrže, hned vedle nalévacího otvoru pro naftu. Pokud močovinu vylijete ven, ničemu to nevadí, tedy pokud si jí nepotřísníte boty nebo kalhoty.  Že kapalina AdBlue dochází informuje vůz s dostatečným předstihem, pomocí kontrolky AdBlue.